Uzdrowisko Ayia Napa położone jest na południowym wschodzie Cypru, 41 km od Larnaki. Nazwę uzdrowiska tłumaczy się z greckiego jako <święty las>. + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Kurorty » Cypr Południowy » Wybrzeże Paralimni - Ayia Napa » Ayia Napa
Jeszcze 25 lat temu była to rybacka wioska, gdyż większość turystów wolała zatrzymywać się w niedalekim mieście Famagusta, jednakże od 1974 roku Famagusta przynależy do tureckiej części Cypru. Stąd też greccy Cypryjczycy zostali przesiedleni do Ayia Napa. Wkrótce na wybrzeżu wyrosły szykowne hotele i była wieś szybko przekształciła się w duże turystyczne centrum. Tutejsze plaże wyróżniają się jakością i pretendują do tytułu najlepszych w południowym Cyprze. Mnóstwo cichych zatok, śnieżnobiały piasek i kryształowo czyste morze - oto przyczyna popularności kurortu.
Ayia Napa popularna jest nie tylko wśród zagranicznych turystów, ale i wśród Cypryjczyków; zwłaszcza wśród młodzieży ze względu na duży wybór dyskotek, barów i restauracji (z narodową, jak i z międzynarodową kuchnią), sklepów, centrów sportowych td.
W centrum wsi stoi uroczy, średniowieczny klasztor poświęcony "bogini lasów", otoczony wysokim murem. Jego szesnastowieczny kościół znajduje się częściowo pod ziemią i jest wydrążony w skale. Na zachód od kościoła znajduje się schronisko, które należy do Światowej Rady Kościołów. Legenda głosi, że stary jawor rosnący naprzeciw południowej bramy ma ponad sześćset lat. W budynku władz miasta Ayia Napa można odwiedzić muzeum morskie.
W podziemiach miejskiego ratusza czynne jest bardzo interesujące Muzeum Życia Morza. Większość eksponatów pochodzi z prywatnej kolekcji przyrodnika George'a Tornaritisa.
Inną placówką muzealną jest Muzeum Morza Thalassa z odrestaurowanym antycznym żaglowcem z czasów Aleksandra Macedońskiego, który 2300 lat temu zatonął w pobliżu Kyrenii.
Park wodny w Ayia Napa wystrojem nawiązuje do mitologii greckiej. Można przepłynąć przez odmęty Aeolosa, bryzę Zefira lub skorzystać z kąpieli Afrodyty. Po wyjściu z wody na turystów czeka pizza Minotaura i sklep z upominkami Midasa.
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...