Cypr - Przewodnik Turystyczny

LIMASSOL (tur. Limasol lub Leymosun) - drugie co do wielkości miasto Cypru, nad Zatoką Akrotiri na południowym wybrzeżu wyspy, ośrodek administracyjny dystryktu Limassol liczący ok. 180 tys. mieszkańców (2005). Statystycznie, właśnie tutaj odpoczywa każdy, co trzeci turysta przybywający na Cypr. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Południowy » Limassol » Okolice Limassol

Sotira (zdjęcie powyżej)

Znajduje się tutaj pięć kościołów bizantyjskich o dużym znaczeniu turystycznym za względu na ich architekturę oraz piękne kamienne elementy konstrukcji.

Kościół Ayia Mamas położony jest przy wschodnim wjeździe do miasta. Pochodzi z początku XVI wieku, podobnie jak zachowane malowidła ścienne. Około kilometra na zachód znajduje się zbudowany na planie krzyża kościół PanAyia Chordakiotissa, kościół Agios Georgios Chortiakon oraz kościół Agios Theodoros. W centrum wioski stoi kościół Metamorphosis tou Sotiros (XIII-XVI wiek), w którym można odnaleźć przykłady sztuki postkomneńskiej (wczesny wiek XIII). W centrum wioski znajduje się niewielkie małe muzeum eklezjastyczne (tel. 23923932)

Amathous

Kolejne ze starożytnych państw-miast na Cyprze, gdzie według mitologii Tezeusz opuścił ciężarną Ariadnę, żeby stoczyć walkę z Minotaurem.

Bardzo ważny ośrodek kultu Afrodyty-Asztarte. Prace wykopaliskowe odkryły część terenów Akropolis i Agora, jak również część górnego i dolnego miasta. Pozostałości obejmują pięć wczesnochrześcijańskich bazylik datowanych na okres archaiczny, rzymski i chrześcijański.

Amathous, 11 km na wschód od centrum Limassol, blisko hotelu Amathus, 9:00-17:00, VI-VIII 9:00-19:30.

Kościół Panayia Iamatiki

Trójnawowy, pokryty drewnianym dachem kościół z doskonałym malarstwem ściennym w stylu italobizantyjskim stylu datowany na pierwszą połowę XVI wieku.

Kościół PanAyia Iamatiki, Miasteczko Arakapas.

Kościół Ayia Anastasia

Kompleks dwóch kościołów. Starszy, datowany na około XII wiek, znajduje się po wschodniej stronie. Zbudowany na planie krzyża, zwieńczony kopułą. Drugi kościół, po zachodniej stronie, został dobudowany w XIV wieku w tym samym stylu architektonicznym. Zachowane przykłady malarstwa ściennego datuje się na XIV-XV wiek.

Kościół Ayia Anastasia, Pano Polemidia.

Kościół Ayia Christiana (Św. Katarzyny)

Germasogeia jest ważnym ośrodkiem samorządowym w okręgu Limassol. Kościół Ayia Christina, który leży w centrum miasteczka, mieści również Muzeum Eklezjastyczne. Jest to mały kościół z płaskim dachem, kilkakrotnie przebudowywany. Niedawno podczas prac konserwatorskich odkryto szesnastowieczne malowidła ścienne.

Kościół Ayia Christina (św. Katarzyny), Germasogeia

Klasztor Żeński Agios Georgios Alamanos

Założony w XII wieku. Zakonnice, poza sprawowaniem kultu, spędzają czas na malowaniu ikon, uprawie kwiatów i ziół oraz produkcji miodu.

Klasztor żeński Agios Georgios Alamanos, 19 km od Limassol.

Dolina Kourris

Znajdziemy tu sporo ważnych bizantyjskich zabytków, np. PanAyia Amasgou, Timios Stavros - Kouka, Archangelos Monagri. W kościele klasztoru PanAyia tis Amasgou zachowało się dwunasto- oraz trzynasto- i czternastowieczne malarstwo ścienne. Klasztor jest obecnie siedzibą zakonu żeńskiego. Archangelos w Monagri wybudowano w 1740 r. na fundamentach starszego klasztoru, który został zburzony. Zobaczyć tu można bardzo interesujący, malowany, drewniany ikonostas oraz pobliski młyn z okresu rzymskiego, do produkcji oliwy z oliwek. Północne budynki klasztoru zostały odnowione i przekształcone w Ośrodek Sztuki Współczesnej. Timos Stavros w Kouka jest z kolei doskonałym przykładem paleologicznego stylu malarstwa ściennego z XIV wieku.

Niedaleko znajduje się malownicze miasteczko Lania, ulubione miejsce artystów.

Przylądek Greco

Przylądek Greco, najbardziej wysunięta na południowy wschód część Cypru, wznosi się skalistym cyplem ponad morze. Okoliczne zatoki stanowią raj dla płetwonurków, a cały teren należy do rezerwatu przyrody.

Ostatnio odkryto tu pozostałości dwóch antycznych świątyń: Afrodyty - z okresu hellenistycznego, i Diany - z czasów rzymskich.

Deryneia

We wsi tej znajdują się trzy interesujące kościoły: mały, zwieńczony kopułą siedemnastowieczny kościół Agios Georgios, piętnastowieczny kościół Ayia Marina i kościół poświęcony Dziewicy Maryi ozdobiony doskonałymi siedemnastowiecznymi ikonami.

To stąd można zobaczyć "miasto duchów" - Ammochostos (Famagusta) znajdujące się obecnie pod okupacją turecką. Niegdyś najpopularniejsze miasteczko turystyczne na Cyprze, Ammochostos stoi opuszczone od 1974 roku, ponieważ wszyscy jego mieszkańcy musieli uciekać przed najeźdźcą.

Potasom Liopetriou

Malownicza wioska rybacka. W pobliżu znajdują się ruiny weneckiej wieży obserwacyjnej. W okolicy tej w roku 1880 żył i pracował poeta francuski Artur Rimbaud.

Liopetri

Znajduje się tu szesnastowieczny kościół poświęcony Dziewicy Maryi i piętnastowieczny kościół Agios Andronikos, z ośmiokątną kopułą i malowidłami ściennymi. W Liopetri wciąż żywa jest tradycja wyplatania koszyków.

Frenaros

Wioska Frenaros ma własne kościoły bizantyjskie. Dwa z nich - Agios Andronikos i Archangelos Michail - datowane są na XII wiek. W kościele Ayia Marina obejrzeć można kilka ciekawych fresków.

Co Warto Zobaczyć w Limassol
Co Warto Zobaczyć w Okolicach Limassol
Co Warto Zobaczyć w Larnace
Co Warto Zobaczyć w Okolicach Larnaki
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...