Cypr - Przewodnik Turystyczny

Nikozja Północna (Lefkoşa)

Po inwazji wojsk tureckich w 1974 roku północna część Nikozji została stolicą tureckiej części wyspy. Żyje tu ponad połowa mieszkańców północnego Cypru. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Północny » Nikozja Północna (Lefkoşa) » Co Warto Zobaczyć

Büyük Han (Wielki Zajazd)

Dawny karawanseraj. Jedna z najciekawszych budowli osmańskich na Cyprze. Zbudowany został wkrótce po zdobyciu Nikozji przez Turków w 1572 roku jako zajazd dla kupców przybywających do Nikozji.

Wewnątrz znajduje się dziedziniec ze stajnią dla wielbłądów i koni oraz ośmioboczny kolumnowy pawilon ze studnią pełniący funkcję niewielkiej kaplicy muzułmańskiej ('mescit'). Odbywają się tu przedstawienia teatralne, koncerty i wystawy.

Büyük Han, Asma Alti Sokagi.

Meczet Selima

Dawna katedra Mądrości Bożej została wybudowana przez Lusignanów w latach 1208-1326 i jest najstarszym i najbardziej znaczącym przykładem architektury gotyckiej na wyspie. Uchodziła za jedną z najwspanialszych świątyń chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza portal wejściowy o raz rzeźbione w kamieniu okno, a także masywne kolumny podtrzymujące sklepienie.

W katedrze tej frankońscy władcy koronowali się na królów Cypru.

Po zdobyciu Nikozji przez Turków w 1570 roku katedrę przekształcono w meczet Ayia Sofia, przemianowany z kolei na meczet Selima w roku 1954. Po obu stronach fasay wybudowano dwa pięćdziesięciometrowe minarety.

Meczet Selima, w centrum starego miasta, przy Arasta Sokagi, pn.-pt., wstęp wolny.

Belediye Pazari

Kryty bazar położony pomiędzy Bedestenem a "zieloną linią". Był głównym miejscem handlu w czasach osmańskich. Dzisiaj także pełni rolę lokalnego rynku, na którym można kupić mięso i warzywa, a także tureckie słodycze i pamiątki.

Belediye Pazari, pn.-pt 6:00-15:00, sb. 6:00-13:00.

Biblioteka Sułtana Mehmeta Ii

Budynek wzniesiony przez tureckiego gubernatora Al Ruchi w 1829 roku. Znajduje się tutaj zbiór 1700 ksiąg i orientalnych manuskryptów, bogato zdobione egzemplarze Koranu, a także prace kaligrafów tureckich i perskich.

Biblioteka sułtana Mehmeta II, Kirilzade Sokagi.

Lapidarium

W piętnastowiecznym weneckim budynku znajdującym się na tyłach meczetu Selima mieści się kolekcja kamiennych rzeźb z gotyckich grobowców, starych domów i kościołów.

Lapidarium, Kirilzade Sokagi, pn.-pt., wstęp wolny.

Meczet Haydarpaşa

Meczet przebudowany z czternastowiecznego gotyckiego kościoła św. Katarzyny. Obecnie mieści się w nim galeria sztuki nowoczesnej.

Meczet Haydarpaşa, pn.pt. 9:00-13:00 i 14:00-17:00, sb. 9:00-13:00, wstęp wolny.

Mury Weneckie

Budowę murów obronnych ukończono w 1567 roku, na trzy lata przed najazdem tureckim. Z jedenastu bastionów murów obronnych pięć znalazło się po północnej tureckiej stronie, jeden z bastionów podzielony jest :zieloną linią" pomiędzy Greków i Turków.

W bastionie Cephane mieści się obecnie rezydencja prezydenta Republiki Cypru Północnego, w bastionie Musalla wojsko założyło Muzeum Walki Narodowowyzwoleńczej, w bastionie Roccas urządzono park.

Brama Kyreńska

Brama Kyreńska znajdująca się pomiędzy bastionami Cephane i Mussala była północną bramą wjazdową Nikozji. Pierwotnie nazywała się Porta del Proveditore dla upamiętnienia nadzorującego prace fortyfikacyjne inżyniera z Wenecji.

Na bramie znajdują się inskrypcje z czasów weneckich i osmańskich. W 1821 roku Turcy zbudowali nad bramą kwadratowy budynek przykryty kopułą, który istnieje tam do dziś.

Brama Kyreńska, Girne Caddesi, przy Inönu Meydani.

Mevlevi Tekke

Niecałe 100 m na południe od Bramy Kyreńskiej znajduje się pochodzący z początku XVII wieku klasztor tureckiego bractwa sufickiego maulawijja (mevleviya), czyli "tańczących derwiszów", zdelegalizowanego w latach dwudziestych XX wieku.

Obecnie działa tutaj Muzeum Etnograficzne. W jednej z sal można obejrzeć, w jakiej scenerii odbywały się spotkania członków bractwa - figury derwiszów wirują pośrodku, a z galerii przygrywają im muzycy. Zgromadzono tu również pulpity do czytania Koranu, dywaniki do modlitw, książki, zakrzywione bułaty i stroje.

Mevlevi Tekke, Girne Caddesi, 9:00-13:00 i 14:00-16:45 (zimą), 7:30-14:00 (latem).

Büyük Hamam

Pierwotnie był to kościół św. Jerzego wzniesiony w XIV wieku. Po zdobyciu miasta Turcy przekształcili go w łaźnię miejską - Büyük Hamam (Wielka Łaźnia). Łaźnia jest czynna do dziś.

Büyük Hamam, Irfanbey Sokagi 9, codz. 10:00-22:00, kąpiel płatna.

Plac Atatürka

Przez stulecia plac ten był centrum politycznym Cypru. Po północnej stronie placu, tam, gdzie obecnie znajduje się siedziba policji i sąd, stał pałac zamieszkiwany przez władców i namiestników frankońskich weneckich i tureckich. Rozebrali go Brytyjczycy w roku 1904.

W centrum placu stoi szara granitowa kolumna przywieziona przez Wenecjan z Salaminy. W czasach weneckich wieńczył ją lew św. Marka. Turcy przewrócili kolumnę, z powrotem podnieśli ją Brytyjczycy w 1953 roku.

Dom Derwisza Paszy

Pięknie odnowiony dom z 1807 roku należący niegdyś do Derwisza Paszy wydawcy 'Zaman' ('Czas'), pierwszej tureckiej gazety na Cyprze wydawanej od 1891 roku.

Znajduje się tutaj Muzeum Etnograficzne odtwarzające układ wnętrz typowy dla czasów osmańskich. W wyścielonych dywanami salach wyeksponowano biżuterię, ozdobne bułaty, lampy, ceramikę z XVII wieku, stroje, pięknie dekorowane nargile, kobierce, kałamarze, pióra itp.

Dom Derwisza Paszy, Belig Paşa Sokagi, 9:00-13:00 i 13:00-16:45 (zimą), 9:00-19:00 (latem).

Co Warto Zobaczyć na Północnym Cyprze
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...