Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto. W 1989 roku produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wynosił 6393 dol. USA (niższy w północnej tureckiej części wyspy). + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Gospodarka Cypru
Rolnictwo
Użytki rolne zajmują ok. 57% powierzchni Cypru, w tym grunty orne i sady ok. 47%. Uprawa roślin jest w znacznym stopniu zależna od sztucznego nawadniania (połowa wszystkich upraw jest sztucznie nawadniana). W produkcji rolnej dominuje sadownictwo: winorośl, drzewa cytrusowe, orzechowe, migdałowe, figowe, oliwka. Uprawiany jest również jęczmień, pszenica, ziemniaki i warzywa oraz bawełna. Prowadzona jest także przyzagrodowa hodowla bydła, świń i mułów, a na pastwiskach górskich - owiec i kóz.
Przemysł
W przemyśle pracuje ok. 20% czynnej zawodowo ludności, głównie w małych zakładach przemysłowych. Z licznych kopalin minerałów wydobywa się (przy dużym udziale kapitału brytyjskiego) rudy chromu, miedzi, piryty oraz azbest. Przemysł energetyczny i paliwowy przetwarza importowaną ropę naftową, dowożoną do portu i rafinerii w Larnace (ok. 1 mln ton rocznie). Dobrze jest rozwinięty przemysł rolno-spożywczy (wina, przetwory owocowe, wyroby tytoniowe) oraz tekstylny, obuwniczy i cementowy. Głównymi ośrodkami przemysłu są Nikozja, Limassol, Famagusta.
Transport i Łączność
Znaczne dochody uzyskuje się z usług bankowych i rejestracji statków handlowych. Cypr jest jednym z krajów tzw. taniej bandery - nośność floty handlowej wynosi 36,6 mln DWT (1991). W przewozach główną rolę odgrywa transport samochodowy (gęsta sieć dróg bitych - 106 km na 100 km2 ), morski i lotniczy. Porty morskie: Famagusta, Larnaka, Limassol. Międzynarodowe porty lotnicze w Nikozji, Pafos i Larnace.
» więcej...
» więcej...
Cypr obfituje w najróżnorodniejsze zabytki, nic dziwnego, w przeciągu wieków wyspa ta, rozmieszczona na skrzyżowaniu morskich drogich między Azją, Afryką i Europą, była w samym centrum historycznych wydarzeń. Duża część cypryjskich zabytków pochodzi z czasów chrześcijańskich (pierwsi chrześcijanie pojawili się na Cyprze już w połowie I wieku n.e.). Jednakże, zabytki pochodzące z epok wcześniejszych także można spotkać na wyspie Cypr.
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...