Prawosławny męski klasztor położony na górze o tej samej nazwie, w paśmie gór Troodos. Jego patronką jest Matka Boża. Obecnie (2011) przełożonym wspólnoty jest Nikifor (Kykkotis), noszący tytuł metropolity Kykkos i Tyllirii. + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Ciekawe Zabytki i Miejsca » Góry Troodos » Klasztor Kykkos
Monastyr Kykkos jest jednym z najstarszych klasztorów na Cyprze. Powstał z fundacji Aleksego I Komnena pod koniec XI wieku. Przez 900 lat swojego istnienia, dzielił z mieszkańcami Cypru wszystkie wzloty i upadki, radości i udręki, jakie były udziałem wyspy. Rozmieszczony na szczycie pionowego przybrzeżnego urwiska klasztor razi swoim surowym pięknem.
Historia jego założenia jest następująca: wedle legendy, Manuel Voutomites, namiestnik Bizancjum na Cyprze zabłądził w tutejszych lasach podczas polowania. Błądząc po bezdrożach, niespodziewanie spotkał pustelnika o imieniu Isaja. Ponieważ pustelnik nałożył na siebie ślub milczenia, nie mógł odpowiedzieć na pytania namiestnika. Władca Cypru rozgniewał się na staruszka i uderzył go. Jednakże jak tylko wrócił do stolicy poraził go paraliż. Pożałowawszy swojego postępku i przypuszczając, że choroba była karą, namiestnik poprosił pustelnika o przebaczanie - choroba ustąpiła. W charakterze nagrody za cudowne uzdrowienie, namiestnik obiecał pustelnikowi przywieźć z Konstantynopola ikonę Bogurodzicy. Co więcej, bizantyjska monarcha przekazał fundusze na budowę klasztoru, w którym powinna przebywać ikona. Przechowywana jest w tymże klasztorze do dzisiaj, chociaż od 1795 r. malowidło pozostaje zasłonięte. Według miejscowych mnichów świętość ikony jest tak wielka, że nie każdy człowiek może jej podołać.
Jak by to nie było, liczy się, że ikona posiada cudotwórczą moc. Każdego roku do klasztoru przybywa rzesza pielgrzymów z całego świata.
Klasztor zawsze należał do najbardziej kwitnących i najbogatszych na Cyprze. I także obecnie posiada duże posiadłości ziemskie.
Współcześnie klasztor pozostaje czynną wspólnotą, w części jego zabudowań istnieje ponadto muzeum gromadzące zabytki wczesnochrześcijańskiej oraz prawosławnej sztuki sakralnej (ikony, freski, rzeźby w drewnie), rękopisy i księgi oraz zabytki okresu starożytności. Na terytorium klasztoru znajduje się grób Makariosa III - zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w latach 1950-1977 oraz prezydenta Republiki Cypru od 1960 do 1977.
Regiony
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...