NIKOZJA (gr. Lefkosia, tur. Lefkoşa) jest stolicą Cypru, ośrodkiem administracyjnym dystryktu Nikozja, położona w północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. W starożytności znana była jako Ledra, a następnie jako Leukosia. + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Regiony i Miasta » Kurorty » Nikozja (Południowa)
NIKOZJA (gr. Lefkosia, tur. Lefkoşa) jest stolicą Cypru, ośrodkiem administracyjnym dystryktu Nikozja, położona w północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. W starożytności znana była jako Ledra, a następnie jako Leukosia. Od IV w. była siedzibą biskupa. Za panowania dynastii Lusignanów (1192-1489) została stolicą Cypru. Pod rządami Wenecjan (1489-1571) otoczono ją murami obronnymi. Następnie, wraz z całym Cyprem, znalazła się w imperium osmańskim. Od roku 1878 była stolicą kolonii brytyjskiej, od roku 1960 stolicą niepodległej Republiki Cypryjskiej. Od roku 1974 (data tureckiej inwazja na Cypr) północna część miasta (z byłym międzynarodowym portem lotniczym) pozostaje pod kontrolą międzynarodowych sił pokojowych ONZ, które nadzorują granicę między Republiką Cypryjską a Republiką Turecką Cypru Północnego.
Pomimo symbolicznych gestów likwidacji małych fragmentów muru dzielącego miasto czynionych przez przedstawicieli obydwu społeczności zamieszkujących Nikozję, stolica Cypru nadal pozostaje jedyną na świecie podzieloną stolicą, z częścią północną (turecką) i częścią południową (grecką), oddzielonymi od siebie "Zieloną Linią", strefą zdemilitaryzowaną utrzymywaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Cypryjczycy nie posługują się terminami "Nikozja północna" i "Nikozja południowa".
Linia demarkacyjna przechodzi przez stare miasto. Linia ta to szeroki pas ziemi, na której stoją rozpadające się budynki.
Trafić z jednej strefy do drugiej można tylko przez specjalny punkt, położony niedaleko hotelu
Populacja części miasta pod kontrolą Republiki Cypryjskiej wyniosła pod koniec 2004 roku 270 000, plus dalsze 84 893 osoby w strefie tureckiej.
Miasto zostało wzniesione według wyraźnego promienistego schematu. Tym nie mniej, orientować się tu nie lekko, ponieważ z jakiegoś powodu ulice pozostają nie oznakowane.
W centralnej części Nikozji znajduje się stare miasto - historyczne centrum otoczone wenecką ścianą. Właśnie tutaj znajduje się duża część historycznych i architektonicznych zabytków. "Nikozja" nie jest jedyną nazwą miasta (nazwa ta została nadana miastu w Średniowieczu przez Krzyżowców). Szeroko używaną, turecką nazwą jest Lefkosza. Cypryjscy Grecy używają nazwy Lefcosia.
Nikozja jest największym miastem Cypru i głównym ośrodkiem gospodarczym kraju. Rozwija się w niej przemysł włókienniczy, skórzany, metalowy i spożywczy. Jest jednym z ważniejszych ośrodków finansowych i handlowych na Bliskim Wschodzie. Jest też dużym ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tutaj również ważny węzeł drogowy (połączenie samochodowe z Limassol, Famagustą, Kirenią). W Nikozji funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy. Znajduje się tu również wyższa szkoła pedagogiczna (założona w roku 1959).
W Nikozji znajduje się rezydencja prezydenta Republiki Cypr, parlament Cypru, rząd Cypru a także rezydencja najwyższego hierarchy cypryjskiej cerkwi. Tutaj rozmieszczone są także podstawowe państwowe instytucje tureckiej republiki Cypr - parlament, rząd, rezydencja prezydenta i td. Pomimo dwuwładzy, Nikozja pozostaje polityczną, ekonomiczną i kulturalną stolicą wyspy, łączącą w sobie rzeczowość chrześcijańskiego zachodu i niewzruszoność muzułmańskiego wschodu.
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...