NIKOZJA (gr. Lefkosia, tur. Lefkoşa) jest stolicą Cypru, ośrodkiem administracyjnym dystryktu Nikozja, położona w północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. W starożytności znana była jako Ledra, a następnie jako Leukosia. + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Regiony i Miasta » Nikozja (Południowa) » Muzeum Cypru w Nikozji
Muzeum Cypru (znane również jako Cypryjskie Muzeum Archeologiczne) jest najstarszym i największym tego typu obiektem muzealnym na Cyprze. Położone w centrum Nikozji posiada najbardziej obszerną kolekcję starożytności cypryjskich na świecie. Eksponaty zostały odkryte podczas licznych prac wykopaliskowych prowadzonych na obszarze wyspy.
Muzeum Cypru zostało założone w 1882 roku jeszcze za czasów kolonii brytyjskiej na prośbę ludności cypryjskiej. Petycja została przedłożona przez delegację składającą się z przedstawicieli religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Głównym czynnikiem takiego działania było kilka nielegalnych wykopalisk i przemyt zabytków poza wyspę. Największe zbiory zostały wywiezione kilka lat wcześniej przez ambasadora Stanów Zjednoczonych, który przemycił ponad 3500 eksponatów, z czego, jak się okazało, większość została zniszczona podczas transportu.
Początkowo muzeum było finansowane przez prywatnych darczyńców i mieściło się w rządowych biurach. Do własnych pomieszczeń, w obrębie średniowiecznych murów miasta, zostało przeniesione w roku 1889. Budowa obecnego budynku, zaprojektowanego przez architekta N. Balanosa z Towarzystwa Archeologicznego w Atenach, rozpoczęła się w 1908 roku. W 1961 roku ukończono drugą część galerii, magazynów i biur.
Wkrótce po jego powstania muzeum zaczęło otrzymywać liczne przedmioty z przeprowadzanych na wyspie wykopalisk, głównie przez ekspedycje brytyjskie i europejskie.
Zbiory Muzeum zostały znacznie rozszerzone przez pierwsze przeprowadzone na dużą skalę systematyczne prace wykopaliskowe, które prowadziła szwedzka ekspedycja pomiędzy rokiem 1927 i 1931 pod kierunkiem prof. Einar Gjerstad.
Dziś Muzeum Cypru posiada swoje liczne oddziały regionalne, do których została przekazana część kolekcji. Muzeum składa się z czternastu sal otaczających plac centralny, który obejmuje pomocnicze biura, bibliotekę, magazyny i laboratoria. Ekspozycje są prezentowane w sposób chronologiczny i tematyczny począwszy od okresu neolitu, a kończąc na czasach rzymskich.
» W sali nr 1 zgromadzono pierwsze ślady obecności człowieka na Cyprze - datowane na lata 5800-5250 p. n. e. przedmioty z neolitycznej osady Choirokoitia. Zebrano tu także najstarsze wyroby ceramiczne pochodzące z około 5250 roku p. n. e..
» Sala nr 2 jest poświęcona zabytkom z wczesnej epoki brązu (2300-1850 p. n. e.).
» W sali nr 3 znajdziemy ceramikę z czasów od środkowej epoki brązu do końca okresu rzymskiego.
» W sali nr 4 można obejrzeć między innymi figurki wotywne odkryte w 1929 roku przez szwedzkich archeologów w sanktuarium z późnej epoki brązu w Ayia Eirini (obecnie Akdeniz) na północy Cypru.
» W salach nr 5 i 6 zgromadzono kamienne i brązowe rzeźby z epok archaicznej, hellenistycznej i rzymskiej.
» Sala nr 7A gromadzi sprzęty i narzędzia rzemieślnicze z brązu, pieczęcie i monety, imponującą kolekcję biżuterii ze złota od okresu mykeńskiego do rzymskiego, wyroby ze szkła i alabastru oraz lampki oliwne.
» W sali nr 7B znajdują się rekonstrukcje starożytnych grobów.
» W sali nr 8 umieszczono odkopane w Salaminie rzeźby, a w sali nr 9 figurki z gliny.
» Na uwagę zasługują także sale nr 18 (fragmenty grobów z inskrypcjami), 19 (rzeźby nagrobne), 20 (przedmioty wydobyte z grobu królewskiego w Salaminie).
Muzeum Cypru, Leoforos Mouseiou 1, tel. 22865888, czynne: pn.-sb. 9:00-17:00, Nd. 10:00-13:00.
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...