Agros
Agros leży w centrum regionu. Przy klasztorze PanAyia Eleousa, założonym przez mnichów z Konstantynopola w IX wieku, znajduje się XIX wieczny kościół.
Agros, 45 m na północ od Limassol jadąc przez Agios Theodoros.
+ więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Regiony i Miasta » Góry Troodos » Klasztory i Kościoły
Klasztor Trooditissa (zdjęcie powyżej)
Ten piękny klasztor został pierwotnie założony w XIII wieku. Obecny kościół datowany jest na 1731 r. i zawiera wiele cennych ikon, łącznie z bezcenną ikoną Dziewicy Maryi z Azji Mniejszej, posrebrzaną i pozłacaną. 15 sierpnia odbywa się tu słynny odpust. Klasztor jest zamknięty dla odwiedzających.
Klasztor Trooditissa, 5 km na północny zachód od Platres, 40 km od Limassol, przy drodze Platres-Prodromos.
Palaichori
Kościół 'Metamorfosis tou Sotiros' (Przeistoczenie Zbawiciela) to pochodząca z początku XVI wieku kaplica ulokowana na wzgórzu, spod której roztacza się piękny widok na starą wioskę. Wnętrze zdobią jedne z najznakomitszych malowideł ściennych epoki postbizantyjskiej na Cyprze. Kościół PanAyia Chrysopantanassa, wzniesiony w XVI wieku, kryje malowidła ścienne. Jest to zarazem główny kościół "wyższej" wioski.
Palaichori, 45 km na południe od Nikozji, na drodze Nikozja-Agros-Limassol, 15 km od Agros.
Kościół PanAyia Chrysokourdaliotissa
Kościół z trzema nawami o stromym wysokim dachu krytym płaską dachówką. Został zbudowany w XVI wieku jako kościół klasztorny ku czci Dziewicy Marii, według dedykacji założony przez diakona Kourdalisa. Malowidła ścienne pochodzą z tego samego okresu; na niektórych widać wpływy zachodnie. Ikonostas jest pięknym przykładem rzeźby z drewna z XVI-XVII wieku.
Koordali
Klasztor Mesa Potasom
Opuszczony klasztor niedaleko Platres, położony w idyllicznym otoczeniu. W pobliżu znajduje się wodospad.
Regiony
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...