Apollo Hylates, bóg lasu, był patronem miasta Kourion.
W mitologii greckiej Apollo zajmował jedno z najbardziej honorowych miejsc w boskim panteonie. Syn Zeusa, był uosobieniem słońca, patronem sztuki, opiekunem podróżników i żeglarzy. Posiadał ponadto wiele innych "obowiązków". I tak, na Cyprze był ponadto patronem lasów i leśnej zwierzyny, a także obrońcą miasta Kourion. + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Ciekawe Zabytki i Miejsca » Cypr Południowy » Sanktuarium Apollina Hylatesa
Świątynię wzniesiono w VII w p.n.e. i niejednokrotnie przebudowywano raz na 1-2 stulecia. Ruiny, które pozostały do naszych dni, to ostatni wariant przebudowy z I w n.e.
Południowo-zachodnia strona świątyni została odrestaurowana, a prace wykopaliskowe pozwoliły poznać pozostałą część tego ważnego sanktuarium: kompleksem łaźni, halami pielgrzymkowymi czy palaistrą.
Niezwykle ważną rzeczą odkrytą przez archeologów jest nie tyle sama świątynia, ile śmieci znalezione obok niej. Rezultaty wykopaliskowych przeprowadzonych na terenie w/w śmietnika pozwoliły uczonym poznać kulturę i obyczaje dawnych mieszkańców Cypru w ogóle i tego regionu w szczególności. Na przykład, archeolodzy wyjaśnili, że najczęstszą ofiarą składaną Apollu były jagnięta.
Plebejuszom zabronione było zbliżać się do głównego ołtarza świątyni, dla nich był przeznaczony ołtarz małej świątyni. Tych, którzy łamali owe tabu czekała straszna kara - zrzucani byli z wysokiej skały w morze.
Sanktuarium Apollina Hylatesa, 3 km na zachód od Kourion, przy drodze do Pafos, tel. 25995049, codz. 9:00-17:00 (VII-VIII 9:00-19:30).
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...