LARNAKA (dawn. Kition) - miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. W starożytności nazywało się ono Kition (łac. Citium). W roku 2008 zamieszkiwało tu 52 tysięcy osób. Trzecie co do wielkości miasto kraju.
Z chwilą podziału Cypru na dwie części lotnisko w Nikozji wstrzymało swoją działalność, a lotnisko w Larnace otrzymało status międzynarodowego, dzięki czemu miasto szybko przekształciło się w największe turystyczne i transportowe centrum regionu. + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Regiony i Miasta » Cypr Południowy » Larnaka » Okolice Larnaki
Lefkara (zdjęcie powyżej)
Malownicza wioska słynąca z koronek zwanych 'lefkaritika' oraz z wyrobów ze srebra. Zgodnie z legendą, miasteczko odwiedził sam Leonardo da Vinci, by kupić haftowany obrus na ołtarz, który następnie ofiarował katedrze w Mediolanie. Warto odwiedzić piękny dom Patsalosa, gdzie mieści się muzeum wyrobów srebrnych i koronek. Z kolei jednonawowy kościół Michała Archanioła w Kato Lefkara warto odwiedzić ze względu na malowidła ścienne z późnego wieku XII. W Pano Lefkara znajduje się natomiast kościół św. Krzyża z pięknym osiemnastowiecznym ikonostasem, a także z trzynastowiecznym srebrnym krzyżem. Także i tu w święto Podniesienia Krzyża (13 i 14 września) odbywa się religijny odpust.
Lefkara, 8 km od Skarinou, obok drogi Nikozja-Limassol, 40 km od Larnaki.
Meczet Hala Sultan Tekke
Wybudowany w 1816 r. nad grobowcem Umm Haram, według legendy krewnej Proroka Mahometa, która zmarła w tym miejscu w 649 r. podczas pierwszego najazdu Arabów. Meczet jest ważnym miejscem muzułmańskich pielgrzymek, sklasyfikowanym tuż za świątyniami w Mekce, Medynie i meczetem w Jerozolimie.
Meczet Hala Sultan Tekke, 5 km na zachód od Larnaki, przy drodze do Kiti, niedaleko portu lotniczego w Larnace, 9:00-17:00 (VI-VIII 7:30-19:30).
Kościół Angeloktisti
Angeloktisti znaczy "wybudowany przez zastępy aniołów". Ten jedenastowieczny bizantyjski kościół wzniesiono na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Oryginalna absyda przetrwała wraz z jednym z najlepszych przykładów sztuki bizantyjskiej, mozaiki Dziewicy Marii i Dzieciątka pomiędzy dwoma archaniołami (VI w.), która może się równać z mozaiką z Rawenny.
Kościół Angeloktisti, miasteczko Kiti, 7 km na zachód od Larnaki, 8:00-12:00 i 14:00-16:00.
Kaplica Królewska
Kaplica wybudowana przez lusignańskiego króla Janusa w 1421 r. Na jednej ze ścian można tam obejrzeć malowidła przedstawiające króla z jego żoną, Charlotte de Bourbon. Kaplica jest uważana za jedną z najważniejszych budowli z epoki frankońskiej.
Kaplica Królewska, miasteczko Pyrga, 35 km na południe od Nikozji, 32 km od Larnaki.
Kościół Agios Effimianos
W miasteczku Lysi znajduje się bizantyjski kościół Agios Effimianos. Jego zwiedzanie jest niestety niemożliwe, ponieważ zabytek znajduje się w części Cypru okupowanej przez Turków. Po inwazji w 1974 r. czternastowieczne freski zostały zdemontowane, podzielone na 38 części i przemycone za granicę. Odnaleziono je w Monachium, gdzie rząd Cypru wraz z fundacją Melin z USA odkupił freski. Zgodnie z umową, przed powtórnym przywiezieniem na Cypr freski trafiły na piętnaście lat do Houston. Tymczasem mieszkańcy Lysi wybudowali, na wzór starego, nowy kościół, w którym wystawione są repliki fresków.
Kościół Agios Effimianos, okolice klasztoru Stavrovouni, na terenie Kornos.
Choirokoitia
Starożytna część Choirokoitia w roku 1998 została wpisana na światową listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Są to pozostałości neolitycznej osady zachowanej do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, daleko lepszym niż inne tego typu osady, nie tylko na Cyprze, ale w całej wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Położona była na zboczu wzgórza w pobliżu rzeki Maroni. Ówcześni mieszkańcy żyli w okrągłych domostwach z kamienia i gliny. W wielu odkrytych przez archeologów domach pod podłogą znajdowały się groby. Zmarłych grzebano w pozycji embrionalnej, wkładając do grobów dary i przedmioty osobiste, a na piersi kładziono ciężkie kamienie, żeby uniemożliwić im powrót do świata żywych. Mieszkańcy Choirokoitia, których liczba w szczytowym okresie rozwoju osady dochodziła do dwóch tysięcy, stanowili dobrze zorganizowaną wspólnotę rolniczą. Uprawiali żyzną ziemię, polowali, hodowali kozy, przędli i tkali, wyrabiali z gliny figurki i potrzebne im przedmioty. Głównym celem Planu Rozwoju Choirokoitia jest zachowanie autentyczności miejsca, ochrona zarówno środowiska naturalnego, jak i stworzonego przez człowieka, oraz rozsławienie tego miejsca poprzez utworzenie Centrum Turystycznego. Do tej pory zrekonstruowano pięć domostw. Położone blisko siebie, zostały odbudowane zgodnie z dostępnymi wiadomościami o budownictwie neolitu, przy użyciu tych samych metod i materiałów. Domy wyposażono w kopie przedmiotów i sprzętów odnalezionych podczas prac wykopaliskowych.
Choirokoitia, około 32 km od Larnaki i 48 km na południe od Nikozji, obok autostrady Nikozja-Limassol, tel. 24322710, codz. 9:00-17:00, pn.-pt. 9:00-19:30 (latem).
Kalavasos-Tenta
W okolicach miasteczka Kalavasos leży Tenta, jedna z najważniejszych neolitycznych osad na Cyprze, pochodząca z 7000 r. p.n.e.
Kalavasos - Tenta, 40 km od Larnaki, 2,5 km z dala od drogi Nikozja-Limassol.
Agios Minas
Piętnastowieczny klasztor z kościołem. Zakonnice, poza sprawowaniem kultu, zajmują się malowaniem ikon, uprawą kwiatów i owoców, a także hodowlą pszczół. Można u nich kupić bardzo dobry miód.
Agios Minas, okolice Lefkary, pn.-pt 12:00-15:00.
Kościół Agios Antonis
Jeden z najważniejszych kościołów bizantyjskich na Cyprze, prawdopodobnie z IX wieku. Jest to trójkopułowa bazylika, która przechodziła wiele rekonstrukcji i napraw. Należy zwrócić uwagę na malowidła ścienne z IX, XI, i XIII wieku.
Kościół Agios Antonis, wieś Kellia.
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...