Miasteczko Kyrenia - przez Turków nazywane najpierw Gerinia, potem Kirne, i wreszcie Girne. Na niepowtarzalny nastrój tej miejscowości składają się: łagodny klimat, Morze Lewantyńskie wraz z podkowiastą zatoką, jak gdyby stworzoną specjalnie dla portu oraz urodzajna kraina z tyłu miasta odgrodzona stromym łańcuchem górskim. + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Regiony i Miasta » Cypr Północny » Kyrenia
Girne jest centrum regionu o takiej samej nazwie. Miasto żyje z handlu i rzemiosła, znajduje się tutaj kilka zakładów produkcyjnych przemysłu spożywczego oraz oczywiście duża liczba zakładów usługowych związanych z turystyką. Chlubą miasta są ponadto dwa uniwersytety.
Port w Kyrenii
Miejski port ze swoimi jachtami oraz łodziami rybackimi znajduje się między starymi murami obronnymi i fortem, na tle gór Beşparmak. Na półokrągłym nabrzeżu znajdziemy niezliczone kawiarnie, bary, bistra, restauracje i sklepy.
Wieczorem owa pełna świateł "podkowa" czeka na gości z bogatą ofertą specjałów lokalnej kuchni. Gwieździste niebo przykrywa tętniącą życiem promenadę, a jasno oświetlone potężne mury i bastiony twierdzy nadają miejscu niepowtarzalny urok.
Twierdza i port miały w historii decydujący wpływ na miasto. Handel z portami anatolijskiego wybrzeża przyniósł Kyrenii dobrobyt.
Stojące na kotwicach łodzie mają tylko trzy metry wody pod kilem. Dla większych jednostek otwarto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku nowy basen portowy położony dalej na wschód.
W małej odgrodzonej rafą od morza zatoce, na wschód od zamku, istniał najprawdopodobniej port rzymski. Dopiero od czasów bizantyjskich czynny jest nieprzerwanie dzisiejszy port jachtowy i rybacki.
Zamek w Kyrenii i Muzeum Wraku Żaglowca
Warownia znajduje się w starej części miasta i datowana jest na VI-VII w. WZNIEŚLI JĄ Bizantyjczycy na miejscu rzymskiej twierdzy, a rozbudowali Lusignanie. Po raz pierwszy pojawia się w przekazach historycznych w roku 1191, kiedy zdobył ją Ryszard Lwie Serce. W XIV w. warownia została zniszczona podczas walk genueńskich. Po przejęciu przez Wenecjan, została odbudowana i w tej formie zachowała się do dziś.
W 1570 r. miasto skapitulowało przed admirałem Sadykiem Paszą. Jego grób można oglądać za bramą twierdzy. Brytyjczycy zamienili twierdzę w więzienie, a następnie w akademię policyjną. Od roku 1974 zamek jest dostępny dla zwiedzających jako muzeum.
Wewnątrz zamku znajdują się Galeria Znalezisk Grobowych i Muzeum Wraku Żaglowca, we którym eksponowany jest wrak antycznego statku z czasów Aleksandra Macedońskiego.
Zamek w Kyrenii i Muzeum Wraku Żaglowca, 9:00-19:00 (latem), 9:00-13:00 i 14:00-16:45 (zimą).
Meczet Dżafera Paszy
Masywny i niewielki meczet z przysadzistym minaretem wzniesiony w 1589 roku przez Dżafera Paszę, dowódcę armii i floty sułtana tureckiego, trzykrotnego tureckiego namiestnika Cypru. Na przestrzeni dziejów meczet był wielokrotnie niszczony i wciąż na nowo odbudowywany.
Meczet Dżafera Paszy, na Starym Mieście, w pobliżu zamku i portu.
Kościół Archangelos i Muzeum Ikon
W dawnym kościele Michała Archanioła stojącym na wzgórzu w pobliżu starego portu otwarto Muzeum Ikon. Można tu oglądać ponad 50 ikon (XVIII-XX w.) zebranych z okolicznych kościołów.
Kościół Archangelos i Muzeum Ikon, w pobliżu portu, codz. 9:00-13:00, 14:00-16:45, V-IX 9:00-19:00.
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...