Cypr - Przewodnik Turystyczny

Miasteczko Kyrenia - przez Turków nazywane najpierw Gerinia, potem Kirne, i wreszcie Girne. Na niepowtarzalny nastrój tej miejscowości składają się: łagodny klimat, Morze Lewantyńskie wraz z podkowiastą zatoką, jak gdyby stworzoną specjalnie dla portu oraz urodzajna kraina z tyłu miasta odgrodzona stromym łańcuchem górskim. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Północny » Kyrenia

Girne jest centrum regionu o takiej samej nazwie. Miasto żyje z handlu i rzemiosła, znajduje się tutaj kilka zakładów produkcyjnych przemysłu spożywczego oraz oczywiście duża liczba zakładów usługowych związanych z turystyką. Chlubą miasta są ponadto dwa uniwersytety.

Port w Kyrenii

Miejski port ze swoimi jachtami oraz łodziami rybackimi znajduje się między starymi murami obronnymi i fortem, na tle gór Beşparmak. Na półokrągłym nabrzeżu znajdziemy niezliczone kawiarnie, bary, bistra, restauracje i sklepy.

Wieczorem owa pełna świateł "podkowa" czeka na gości z bogatą ofertą specjałów lokalnej kuchni. Gwieździste niebo przykrywa tętniącą życiem promenadę, a jasno oświetlone potężne mury i bastiony twierdzy nadają miejscu niepowtarzalny urok.

Twierdza i port miały w historii decydujący wpływ na miasto. Handel z portami anatolijskiego wybrzeża przyniósł Kyrenii dobrobyt.

Stojące na kotwicach łodzie mają tylko trzy metry wody pod kilem. Dla większych jednostek otwarto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku nowy basen portowy położony dalej na wschód.

W małej odgrodzonej rafą od morza zatoce, na wschód od zamku, istniał najprawdopodobniej port rzymski. Dopiero od czasów bizantyjskich czynny jest nieprzerwanie dzisiejszy port jachtowy i rybacki.

Zamek w Kyrenii i Muzeum Wraku Żaglowca

Warownia znajduje się w starej części miasta i datowana jest na VI-VII w. WZNIEŚLI JĄ Bizantyjczycy na miejscu rzymskiej twierdzy, a rozbudowali Lusignanie. Po raz pierwszy pojawia się w przekazach historycznych w roku 1191, kiedy zdobył ją Ryszard Lwie Serce. W XIV w. warownia została zniszczona podczas walk genueńskich. Po przejęciu przez Wenecjan, została odbudowana i w tej formie zachowała się do dziś.

W 1570 r. miasto skapitulowało przed admirałem Sadykiem Paszą. Jego grób można oglądać za bramą twierdzy. Brytyjczycy zamienili twierdzę w więzienie, a następnie w akademię policyjną. Od roku 1974 zamek jest dostępny dla zwiedzających jako muzeum.

Wewnątrz zamku znajdują się Galeria Znalezisk Grobowych i Muzeum Wraku Żaglowca, we którym eksponowany jest wrak antycznego statku z czasów Aleksandra Macedońskiego.

Zamek w Kyrenii i Muzeum Wraku Żaglowca, 9:00-19:00 (latem), 9:00-13:00 i 14:00-16:45 (zimą).

Meczet Dżafera Paszy

Masywny i niewielki meczet z przysadzistym minaretem wzniesiony w 1589 roku przez Dżafera Paszę, dowódcę armii i floty sułtana tureckiego, trzykrotnego tureckiego namiestnika Cypru. Na przestrzeni dziejów meczet był wielokrotnie niszczony i wciąż na nowo odbudowywany.

Meczet Dżafera Paszy, na Starym Mieście, w pobliżu zamku i portu.

Kościół Archangelos i Muzeum Ikon

W dawnym kościele Michała Archanioła stojącym na wzgórzu w pobliżu starego portu otwarto Muzeum Ikon. Można tu oglądać ponad 50 ikon (XVIII-XX w.) zebranych z okolicznych kościołów.

Kościół Archangelos i Muzeum Ikon, w pobliżu portu, codz. 9:00-13:00, 14:00-16:45, V-IX 9:00-19:00.

Co Warto Zobaczyć na Północnym Cyprze
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...