Salamina (Salamis) - starożytne miasto i port leżący na Cyprze, w VII wieku p. n. e. główne miasto wyspy. Obecnie w tureckiej części wyspy, 6 km od miasta Gazimagusa. + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Regiony i Miasta » Cypr Północny » Salamina
Historia Salaminy
Starożytna Salamina leżała nad rzeką Pediajos na północ od góry Hyjal na wschodzie wyspy. Według legend jej założycielem był Teukros (Teucer) syn Telamona z Salaminy greckiej. Miasto zostało założone w XII wieku p. n. e. W V w. p. n. e. została stolicą cypryjskich miast. W 450 r. p. n. e. miała miejsce bitwa pod Salaminą stoczona między flotami grecką i perską w czasie wojen perskich.
W I wieku w mieście żył święty Barnaba apostoł. Święty Paweł, Barnaba i Jan Marek głosili słowo Boże w tutejszych synagogach, miało to miejsce na początku pierwszej podróży misjonarskiej Pawła.
W 116 r. podczas powstania żydowscy rebelianci wymordowali całą nieżydowską ludność Salaminy. Powstanie zostało stłumione przez Rzymian, a Żydzi musieli opuścić miasto. Wrócili i osiedlili się w nim ponownie dopiero pod koniec XIX w.
W IV wieku Salaminę nawiedziło trzęsienie ziemi, a następnie została odbudowana jako Konstancja przez Konstantyna Wielkiego. W 367 biskupem Salaminy (Konstancji) został Epifaniusz z Salaminy, który wcześniej przez ponad trzydzieści lat był ihumenem założonego przez siebie ośrodka monastycznego w judejskim Eleutheropolis. Prace Epifaniusza są źródłem wielu informacji o wczesnym chrześcijaństwie, szczególnie o herezjach.
W VII wieku n. e. miasto zostało złupione i zburzone przez Arabów. Odkryto je ponownie w trakcie prac archeologicznych przeprowadzonych częściowo przez francusko-cypryjską naukowców przed rokiem 1974.
Salamina była ważnym ośrodkiem kultu Zeusa. W I wieku n. e. Rzymianie wznieśli tu teatr, łaźnie i palestrę, a także świątynię Zeusa. W II wieku budowle ozdobiono marmurowymi rzeźbami, w III i IV wieku wzbogacono je mozaikami. W IV wieku wybudowano tu bazylikę chrześcijańską. W pobliżu miasta znajdują się groby władców z VIII i VII wieku p. n. e. Ruiny miasta znajdują się ok. 5 km na pn. od współczesnego miasta Famagusta (na terytorium Cypru Północnego).
Do najciekawszych wykopalisk należą:
1. Caldarium (łaźnia gorąca zdobiona abstrakcyjnymi mozaikami);
2. Sudatorium (łaźnia parowa, którą także zdobiły liczne mozaiki);
3. Latryny (półkolista kolumnowa budowla mieszcząca latrynę na 44 osób);
4. Gimnazjon (miejsce ćwiczeń i zawodów sportowych otoczone kolumnadą);
5. Akwedukt (na wschód od gimnazjonu zachowała się kamienna cysterna stanowiąca fragment akweduktu);
6. Teatr rzymski (wzniesiony 2000 lat temu przez cesarza Augusta; mógł pomieścić 15 tysięcy widzów);
7. Amfiteatr (zbudowany przez Rzymian na początku naszej ery).
Salamina (stanowisko archeologiczne) 9:00-13:00 i 13:-16:45 (zimą), 9:00-19:00 (latem).
Apostolos Varnavas
Monaster św. Barnaby został wzniesiony w 477 roku na zachodnim skraju nekropolii Konstancji (Salaminy), w pobliżu miejsca, w którym odnaleziono grób apostoła. Budowę kościoła i klasztoru sfinansował sam cesarz bizantyjski Zenon. Dwa wieki później zburzyli go Arabowie. Z oryginalnej budowli zachowały się jedynie fundamenty. Obecny kościół i klasztor zostały zbudowane w 1756 roku z polecenia arcybiskupa Philotheosa w czasie panowania tureckiego.
Apostolo Varnavas, 9:00-13:00 i 13:-16:45 (zimą), 9:00-19:00 (latem).
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...