Zwiedzanie tej części wyspy najlepiej zacząć od Pafos, w którym skupia się większość hoteli i cała turystyczna infrastruktura. Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. + więcej...
+ Przewodnik Turystyczny
Regiony i Miasta » Cypr Zachodni » Co warto zobaczyć CZ. I » CZ. II » CZ. III » CZ. IV
Polis Chrysochous (zdjęcie powyżej)
Polis tis Chrysochous jest położone w miejscu, gdzie dawniej było starożytne państwo-miasto Marion, ważne centrum handlowe w czasach klasycznych i hellenistycznych. Ciekawą kolekcję przedmiotów znalezionych w tym regionie można obejrzeć w nowym muzeum lokalnym w Polis Marion/Arsinoe (tel. 26322955). Interesującym obiektem w centrum miasta jest kościół Agios Andronikos z beczkowym sklepieniem datowany na XVI wiek. W czasach tureckich został on przekształcony w meczet, wtedy też została dobudowana część północna, a ścienne malowidła zostały odsłonięte. Naprzeciw tego kościoła można obejrzeć kościół Ayia Kyriaki datowany na XVIII wiek.
W pobliskim regionie znajdziemy piękne plaże, malownicze wioski, ale również interesujące kościoły, jak np. Ayia Aikaterini (XVI wiek) i PanAyia Chorteni (XV wiek). Obszar ten stał się atrakcyjnym i popularnym rejonem turystycznym.
Polis Chrysochous, 35 km na północ od Pafos.
Agios Kirykos i Kościół Ayia Ioulitti
Zwieńczony kopułą kościół zbudowany na planie krzyża równoramiennego pochodzi z XII wieku, ale wiele elementów dodawano aż do wieku XV. Z tych właśnie czasów pochodzą też ścienne malowidła.
Agios Kirykos i kościół Ayia Ioulitti, wieś Letymvou.
Kościół Panayia Chryseleousa
Kombinacja dwóch kościołów. Wschodnia część została zbudowana w XII wieku, niewykluczone, że na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Wzniesiono ją na planie krzyża i zwieńczono kopułą. W XIII wieku do części zachodniej dobudowano budynek na planie krzyża równoramiennego. Można tu znaleźć cenne malowidła ścienne z XII, XIII, XV i XVI wieku.
Kościół PanAyia Chryseleousa, wieś Tempa, 3 km na północ od Pafos.
Klasztor Panayia Tou Sini
Opuszczony klasztor na brzegu rzeki Xeros. Centralna nawa klasztoru, datowana na XVI wiek, zachowała się w dobrym stanie i jest uważana za jedną z najważniejszych budowli okresu weneckiego.
Klasztor PanAyia Tou Sini, Pentalia.
Pano Panayia
Miejsce urodzenia arcybiskupa Makariosa III, pierwszego prezydenta Cypru. Dom, w którym się urodził, został przekształcony w muzeum.
Pano PanAyia, na zachód od Troodos, 1,5 z klasztoru Chrysorrogiatissa.
Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...
Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...
Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...
Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...
Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...
Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...
Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...
Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...
Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...
Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...
Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...
Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...
Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...
W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...