Cypr - Przewodnik Turystyczny

Zwiedzanie tej części wyspy najlepiej zacząć od Pafos, w którym skupia się większość hoteli i cała turystyczna infrastruktura. Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Zachodni » Co warto zobaczyć CZ. I » CZ. II » CZ. III » CZ. IV

Polis Chrysochous (zdjęcie powyżej)

Polis tis Chrysochous jest położone w miejscu, gdzie dawniej było starożytne państwo-miasto Marion, ważne centrum handlowe w czasach klasycznych i hellenistycznych. Ciekawą kolekcję przedmiotów znalezionych w tym regionie można obejrzeć w nowym muzeum lokalnym w Polis Marion/Arsinoe (tel. 26322955). Interesującym obiektem w centrum miasta jest kościół Agios Andronikos z beczkowym sklepieniem datowany na XVI wiek. W czasach tureckich został on przekształcony w meczet, wtedy też została dobudowana część północna, a ścienne malowidła zostały odsłonięte. Naprzeciw tego kościoła można obejrzeć kościół Ayia Kyriaki datowany na XVIII wiek.

W pobliskim regionie znajdziemy piękne plaże, malownicze wioski, ale również interesujące kościoły, jak np. Ayia Aikaterini (XVI wiek) i PanAyia Chorteni (XV wiek). Obszar ten stał się atrakcyjnym i popularnym rejonem turystycznym.

Polis Chrysochous, 35 km na północ od Pafos.

Agios Kirykos i Kościół Ayia Ioulitti

Zwieńczony kopułą kościół zbudowany na planie krzyża równoramiennego pochodzi z XII wieku, ale wiele elementów dodawano aż do wieku XV. Z tych właśnie czasów pochodzą też ścienne malowidła.

Agios Kirykos i kościół Ayia Ioulitti, wieś Letymvou.

Kościół Panayia Chryseleousa

Kombinacja dwóch kościołów. Wschodnia część została zbudowana w XII wieku, niewykluczone, że na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Wzniesiono ją na planie krzyża i zwieńczono kopułą. W XIII wieku do części zachodniej dobudowano budynek na planie krzyża równoramiennego. Można tu znaleźć cenne malowidła ścienne z XII, XIII, XV i XVI wieku.

Kościół PanAyia Chryseleousa, wieś Tempa, 3 km na północ od Pafos.

Klasztor Panayia Tou Sini

Opuszczony klasztor na brzegu rzeki Xeros. Centralna nawa klasztoru, datowana na XVI wiek, zachowała się w dobrym stanie i jest uważana za jedną z najważniejszych budowli okresu weneckiego.

Klasztor PanAyia Tou Sini, Pentalia.

Pano Panayia

Miejsce urodzenia arcybiskupa Makariosa III, pierwszego prezydenta Cypru. Dom, w którym się urodził, został przekształcony w muzeum.

Pano PanAyia, na zachód od Troodos, 1,5 z klasztoru Chrysorrogiatissa.

Co Warto Zobaczyć na Zachodnim Cyprze
Co Warto Zobaczyć w Pafos
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...